Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Ingatlanbérlés- vagy vásárlás: számodra melyik a kedvezőbb?

2021-03-12
Eldönteni, hogy egy ingatlant kibérelj vagy megvásárolj, számos olyan dologtól függ, amit a jelenlegi élethelyzeted befolyásol. Ahhoz, hogy meghatározd, pontosan melyik a kedvezőbb számodra, vizsgáld meg, milyen havi költségeid, megtakarításod, és jövőbeni céljaid vannak.

Ingatlanvásárlás vagy bérlés?

Vajon olcsóbb bérelni, mint vásárolni? Attól függ.

Függetlenül attól, hogy régóta álmodozol egy saját ingatlanról, vagy folyamatosan azt figyeled, hol kérnek kevesebb összeget egy albérletért, most itt az idő, hogy elhatározd magad, készen állsz arra, hogy együtt megnézzük ez milyen pénzügyi előnnyel vagy hátránnyal jár számodra.

Kiválasztani a legjobb megoldást, sokkal összetettebb feladat, mint pusztán összehasonlítani, hogy egy bérleti díj vagy egy hiteltörlesztés jelent-e nagyobb havi kiadást. Egy ingatlan megvásárlása pénzügyi szempontból jelentős és hosszú távú elköteleződést jelent.

Nem vagy biztos benne, pontosan hol is kezd? Összegyűjtöttem néhány fontosabb dolgot, amit feltétlen fontolj meg, mielőtt a eldöntenéd lakást bérelsz vagy vásárolsz.

Bérlés vs. Vásárlás: Milyen ingatlant engedhetsz meg magadnak?

Mielőtt végleg elhatároznád magad a bérlés vagy vásárlás mellett, gondolj arra, milyen pénzügyi helyzetben vagy jelenleg. Vagyis, rendelkezel-e megfelelő megtakarítással, hogy az önerőt, az egyéb járulékos költségeket, és a havi törlesztőt hosszabb távon is vállalni tudd?

A kérdés megválaszolásához, akár nézz meg bonyolultabb tényezőket is, mint a meglévő tartozásaid (ha van), albérleti díjak a környékeden. Gondold át, milyen lakhatási költségeid vannak, hogyan fizeted ki a jelzáloghitelt, a kiszemelt ingatlan évek után is tartja-e majd az árát. Ha már jövőbeni lakástulajdonosként nézel magadra, akkor ez most egy jó alkalom arra, hogy a pénzügyeidet leellenőrizd, és eldöntsd, készen állsz-e a lakásvásárlásra.

 Határozd meg a költségvetésed

Ha lakást vásárolsz hitel segítségével, mindig szükséged van egy kisebb saját pénzösszegre. Míg egyes hitelek 20%-os önerővel kerülnek finanszírozásra, számos esetben előfordul – az ingatlan fekvése vagy műszaki állapota miatt -, hogy ez akár 30-40%-ra is megemelkedhet.

Az ingatlan teljes vételárának kifizetése mellett számolnod kell egyéb járulékos költségekkel is. Ilyen az ügyvédi költség (1-2%), tulajdoni lap és térképmásolat díja, közjegyzői díj vagy a vagyonszerzési illeték (2-4%).

Számítsd ki meddig terhelhető a jövedelmed

Az ingatlan megvásárlása előtt minden esetben kérj előzetes minősítést, hogy meg tudd pontosan mekkora kölcsönre vagy jogosult. Itt az igazolt jövedelmed 50%-át veszik alapul, melyből a meglévő törlesztőészleteket kivonják. Így, illetve egyéb élethelyzetii tényezőket figyelembe véve határozzák meg, melyek azok a hitelfelvételi keretek, ami között mozoghatsz.

Mielőtt megvásárolnád az ingatlant, gondolj arra, hogy marad-e elég pénzed a megtakarítási számládon egy vészhelyzet megoldására. Egy ilyen megtakarítás, akár egy pénzügyi védőháló, segít a hirtelen felmerülő költségek fedezésében, mint például nem tervezett orvosi költségek, vagy egy tönkrement autó.

Szakértők szerint, nagyjából egy 3-6 hónapos vésztartalékkal legalább érdemes rendelkezni. Jelzáloghitel felvételekor, ha egy váratlan esemény gyökerestől felforgatja a pénzügyi életedet, akkor a törlesztőrészletek fizetése is veszélybe kerülhet.

 Becsüld meg, milyen költségei vannak egy ingatlan fenntartásának

Az egyik olyan kiadás, amivel minden lakástulajdonos szembesül, azok az alapvető fenntartási költségek, mint a víz-, villany-, gázszámlák. Amennyiben az ingatlant bérled, akkor a lakásban önhibádon kívül történő károk (csőtörés, sérült tető stb.), általában nem a te felelősséged. De amikor a helyzet megfordul, és te leszel tulajdonosi pozícióban, ezek a karbantartási költségek a te pénztárcádat fogják megterhelni.

Bár ezek a fenntartási költségek általánosnak nevezhetők, mindenképp számolj utánuk, mielőtt eldöntenéd, bérelsz vagy vásárolsz.

Mennyi ideig akarsz egyhelyben maradni?

Ha vacillálsz a bérleti díj és a törlesztőrészlet között, akkor még egy dolgot fontolj meg, mennyi ideig szeretnél maradni ott, ahol az ingatlanvásárlást tervezed.

Egy ingatlan megvásárlása hosszú távú elkötelezettség, ami azt jelenti, hogy nem feltétlen éri meg belevágni, ha rövid távon tervezel maradni. A lakásvásárlásnak akkor van értelme, ha valahol letelepedsz több évre. Viszont, ha rugalmasabb megoldásra vágysz, egyelőre nem akarsz kötöttségeket, akkor valószínűleg a bérlés jobb megoldás neked.  

A pénzügyi kérdésekben nem érdemes hirtelen dönteni. Fontos, hogy megfontoltan hozd meg döntésedet, hiszen egy hitelfelvétel hosszú távú elköteleződést jelent.
Használd a kalkulátort! 17 bank hiteltermékét tudod összehasonlítani a segítségével.
A Hiteles Közösség ingyenes tanácsadást és teljes körű ügyintézéstbizosít Neked. Így nem kell átrágnod magad tonnányi banki információm, és nem kell órákat várnod egy bankfiókban.
Bónusz: az oldalamon megtalálható legtöbb hitel mellé plusz egyedi kedvezményeket is kaphatsz, melyek a közvetlen banki ügyintézés során nem érhetőek el.

 

Hozzászólások (0)