Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

8 kérdés lakásfelújításkor, amit mindig tegyél fel!

2021-04-18
Az új konyha vagy fürdőszoba megtervezése a lakásfelújítási munka legszórakoztatóbb része is lehet, ha megtalálod azt a kivitelezőt, akik tökéletesen megvalósítja neked. Ez a vállalkozó lerombolhatja a falaidat és elköltheti a pénzed, ezért nagyon fontos bíznod benne, hogy kölcsönös együttműködéssel újítsátok fel a lakásodat.
Kérdés_lakásfelújítás
Mindannyian hallottunk már olyan horror-sztorit lakástulajdonosoktól, akik rossz vállalkozót bíztak meg. Ne legyél egy közülük! Itt van 8 fontos kérdés, ami segíthet a kivitelező kiválasztásában:
 

1. Tudna mutatni referenciákat?

A korábbi ügyfelek a legjobb informátorok, ezért ne félj megkérdezni egy potenciális vállalkozótól, hogy beszélhetsz-e a régi megbízóival. Vedd fel egy újságíró kalapját, és kérdezd meg a következőket:
 
• Betartotta-e a határidőket?
• Megvalósította-e az elképzeléseket?
• Mi volt a legrosszabb élmény vele kapcsolatban?
 

2. Milyen költségvetéssel dolgozik?

Ne csak egy felületes árajánlatot kérj. Az egyik legfontosabb kérdés, amit feltehetsz: Le tudja-e részletesen írni az anyag- és munkaköltséget? Az összehasonlításnál, ha nincsenek az árak tételesen feltüntetve, akkor tulajdonképpen nem is tudod miért fizetsz. A pontos költségvetéssel mindig előre láthatod mikor-mennyit kell fizetned, illetve adott esetben mindig egyszerűbb módosítani vagy faragni rajta.
 

3. Mióta dolgozik, mint kivitelező?

Fontos, hogy a lakásfelújításban dolgozó szakembereknek minőségi munkája legyen, és jó hírneve. Nyugodtan kérdezd meg, mióta működik a vállalkozás?
 

4. Rendelkezik-e szakvizsgával az elvégzendő munkálatokhoz?

A legtöbb felújítási munkálathoz az állam megköveteli, hogy a vállalkozó megfelelő szakvizsgával rendelkezzen. Például egy nagyobb lélegzetvételű felújításnál, lehetnek balesetveszélyes munkálatok is. Ezért fontos, hogy a kivitelező a megfelelő módon biztosítsa alkalmazottait, ellenkező esetben nagyon sok galibát okozhat egy baleset. Ha ez hiányzik, akkor a felelősség a Te kezedben van, mert előfordulhat, a kivitelező nem tudja befejezni az elvállalt munkát.
 

5. Köteles-e építési engedély kérni?

Építési engedély szükséges a legtöbb átalakítással, bővítéssel járó felújítási munkához. Ezzel bizonyítod, hogy az építésügyi hatóság is jóváhagyta a projektedet. Egy profi kivitelezővel azonban ezeket a plusz ügyintézéseket minimálisra csökkentheted.
 

6. Mi a menetrend?

Miután megbeszéltétek a kivitelező által javasolt üzemtervet, és megállapítottátok az anyag- és munkaköltséget, érdemes hozzávetőlegesen meghatározni a felújítás kezdő- és befejező dátumát. Például, ha szükséged van egy új konyhára a nyári grillpartik előkészítéséhez, akkor bátran mondd el. Bár lakásfelújítással foglalkozó tévéműsorokban minden nagyon idilli, a valóságban sajnos gyakori a projekt befejezésének kitolása. Ráadásul jogosan vannak olyan váratlan dolgok, amit egy vállalkozó sem lát előre, míg nem kezdi el, például felszedni a padlót, vagy nem kezdi el lebontani falat, ahol penész és rothadás erdővel szembesül.
 

7. Ki végzi el a munkát?

Az az alvállalkozó végzi el a munkát, akivel elsődlegesen tárgyalsz, vagy valaki más? A fővállalkozó nem feltétlenül az a srác, akivel hétvégente sörözöl, ezért érdemes rákérdezni, hogy találkozhatsz-e a munkálatok megkezdése előtt a csoportvezetővel. Nem árt megismerni előre azokat az embereket, akiket napokra beengedsz a lakásodba.

 

8. Kötsz szerződést?

A vállalkozói szerződésben minden részletet fel kell tüntetni, például fizetési ütemterv, menetrend, anyagköltség és egyéb lényeges elemek. Mielőtt bármit is kifizetnél, vagy elkezdődnének a munkálatok, mindenképp írjátok alá a szerződést.
 
A kérdésekre adott megfelelő válaszokkal komfortosabban vághatsz bele a lakásfelújításba. Ha bármikor úgy érzed, hogy nem úgy alakulnak a munkálatok, ahogy megbeszéltétek és leírtátok, nyugodtan engedd el, és keress másik szakembert.
 
Írjátok meg kommentben ti mivel egészítenétek ki a kérdéssort!
 
A pénzügyi kérdésekben nem érdemes hirtelen dönteni. Fontos, hogy megfontoltan hozd meg döntésedet, hiszen egy hitelfelvétel hosszú távú elköteleződést jelent.
Használd a kalkulátort! 17 bank hiteltermékét tudod összehasonlítani a segítségével.
A Hiteles Közösség ingyenes tanácsadást és teljes körű ügyintézéstbizosít Neked. Így nem kell átrágnod magad tonnányi banki információm, és nem kell órákat várnod egy bankfiókban.
Bónusz: az oldalamon megtalálható legtöbb hitel mellé plusz egyedi kedvezményeket is kaphatsz, melyek a közvetlen banki ügyintézés során nem érhetőek el.
Hozzászólások (0)